قیر یکی از انواع فرآورده نفتی در ایران می باشد و  محصول صادراتی با ارز آوری بالا بشمار می رود. این محصول در حال حاضر به بیش از 21 کشور خارجی از جمله هند، اندونزی، ویتنام، سودان، سریلانکا و … صادر می گردد و کاربرد فراوانی در راهسازی، آسفالت و عایق کاری دارد. لازم به ذکر است این ماده انواع مختلفی داشته و هر کدام از Gradeهای آن برای مصارف گوناگونی تولید می گردد.

قیر چست و ویژگی های آن؟

قیر از نفت خام تولید می گردد و ظاهری خمیری شکل و سیاه رنگ دارد. این فراورده نفتی به راحتی در سولفید کربن و تتراکلرید کربن حل می شود. این ماده در دمای معمولی محیط به صورت جامد می باشد و پس از حرارت دیدن ابتدا به حالت خمیری و سپس به صورت مایع در می آید. این ماده دارای ویژگی های بسیاری می باشد که در ادامه با برخی از آن ها را بررسی می نماییم:

  • درجه نفوذ

ویژگی درجه نفوذ توسط آزمایشات گوناگونی سنجیده می گردد و میزان سختی قیر را نمایش می دهد. هرچه میزان درجه نفوذ کمتر باشد، این ماده سخت تر خواهد بود.

  • درجه اشتعال قیر

درجه اشتعال، میزان دمایی است که برای گرم شدن این فرآورده خام نفتی مورد نیاز می باشد.

  • گرانولی

ویژگی گرانولی به سرعت روان شدن این ماده از جامد به مایع ارتباط دارد. به هر میزان که روند گرانولی کندتر باشد، خاصیت جامدی قیر بیشتر است.

  • میزان نرمی

این ویژگی، تعیین کننده میزان حرارت لازم برای تبدیل این ماده از حالت جامد به مایع می باشد.

ویژگی های ذکر شده تنها بخشی از خواص این فرآورده خام نفتی می باشد که بر نحوه تولید قیر و کیفیت محصول نهایی موثر بوده و این ماده را با درجه بندی های مختلفی به بازار معرفی می نماید. شرکت های تولید کننده و صادر کننده این محصول سود آور در تلاش اند با حفظ شاخص های جهانی این محصول، قیر را با درجه های مختلف برای گستره وسیعی از کاربرد ها تولید نمایند.

انواع گوناگون قیر

همانطور که اشاره شد این ماده شیمایی بر اساس مواد تشکیل دهنده، درجه سختی و نرمی، کیفیت و مرغوبیت در انواع گوناگونی تولیدمی گردد و کاربردهای متفاوتی دارد. در ادامه برخی از کاربردهای این ماده ارز آور را معرفی می نماییم:

  • نفتی

نوع نفتی حاصل برج تقطیر در خلا پالایشگاه های نفتی می باشد. این ماده به دلیل ویژگی های منحصر به فرد و میزان درجه نفوذی که دارد قیر نرم نامیده می شود و در پایان ماده ای به نام آسفالت برجای می گذارد.

  • قیر طبیعی

این نوع طی فرآیندی طبیعی و به دنبال تبدیل آرام و تدریجی نفت خام و تبخیر مواد فرار طی مدت طولانی به دست می آید.

  • مخلوط

فرآورده نفتی خام که از مخلوط نفت سفید یا بنزین حاصل می شود را قیر مخلوط می گویند. این نوع در دمای محیط به صورت نیمه مایع و در دمای حدود 600 درجه سانتی گراد به مایع تبدیل می گردد. کاربرد این نوع قیر برای پوشش آسفالت های خیابانی می باشد.

  • دمیده

با دمیدن هوای داغ کوره به ماده نفتی خام جامد باعث ایجاد خاصیت لاستیکی در قیر می گردد. قیر دمیده نسبت به نوع خالص، نفوذ کمتر، نرمی بالاتر و حساسیت کمتر به تغییرات دمایی دارد. کاربرد نوع دمیده در تولید ورق های پوشش بام و باتری اتوموبیل می باشد.

  • امولسیون

این نوع قیر از ترکیب 20 تا 50 درصد آب و 0.3 تا 0.5 درصد ماده امولسیون تولید می گردد. قیر امولسیون علاوه بر آنکه اثرات مخرب زیست محیطی کمتری به همراه دارد، تولیدد مواد آلاینده و خطرناک طی فرایند راهسازی را نیز کاهش می دهد.

شرکت عصر اقتصاد یکی از مجموعه های بازرگانی فعال در زمینه صادرات قیر می باشد و سهم بسزایی از صادرات این محصول ارز آور را به خود اختصاص داده است.

تماس با مشاوران عصر
1
مشاوره سریع
تماس با مشاوران عصر اقتصاد